Original: $276.00
-65%$276.00
$96.60The Story
Illuminate your space with the Irregular Crystal Pendant, crafted from premium brass and crystal. Its sleek, modern design features a height-adjustable feature, allowing you to customize the drop for any room. With dimensions of 6.5" W x 4.5" D x 60" OAH, this pendant brings a touch of elegance and sophistication to your home. Perfect for adding a unique flair to your living space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Crystal |
| Finish | Antique Brass Finish /Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Base*5W*1pc (Bulbs included). Dimmable |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Illuminate your space with the Irregular Crystal Pendant, crafted from premium brass and crystal. Its sleek, modern design features a height-adjustable feature, allowing you to customize the drop for any room. With dimensions of 6.5" W x 4.5" D x 60" OAH, this pendant brings a touch of elegance and sophistication to your home. Perfect for adding a unique flair to your living space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Crystal |
| Finish | Antique Brass Finish /Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Base*5W*1pc (Bulbs included). Dimmable |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























