Original: $2,159.00
-65%$2,159.00
$755.65The Story
Artfully engineered, the Sahan pendant marries form and functional design. Gathering geometric lines, clean shapes and gold finish creates a new interpretation for the Mid-Century modern style. This lighting fixture is an artwork that embellishes any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Clear Smoke, Champagne Crackle |
| Glass Color | Transparent |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | Max. 40W E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Artfully engineered, the Sahan pendant marries form and functional design. Gathering geometric lines, clean shapes and gold finish creates a new interpretation for the Mid-Century modern style. This lighting fixture is an artwork that embellishes any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Clear Smoke, Champagne Crackle |
| Glass Color | Transparent |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | Max. 40W E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























