Original: $1,595.00
-65%$1,595.00
$558.25The Story
This piece is ideal for adding an industrial glam touch to your kitchen island, dining hall, or sitting area. There is understated elegance, and it will be the envy of all your friends.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 7W LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This piece is ideal for adding an industrial glam touch to your kitchen island, dining hall, or sitting area. There is understated elegance, and it will be the envy of all your friends.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 7W LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

















