Original: $1,488.00
-65%$1,488.00
$520.80The Story
The Crystal Chandelier pays homage to the grandeur of the late Georgian era, reimagined through modern craftsmanship. Meticulously handcrafted, it showcases iconic design elements such as a bold crystal baluster centerpiece, precision-cut glass prisms, candle-style lights, and elegant bobeche dishes—once used to catch dripping wax.
These romantic details are beautifully offset by the raw character of our proprietary Antique Rust finish, creating a striking balance between refinement and rustic charm.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12/18/25 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Crystal Chandelier pays homage to the grandeur of the late Georgian era, reimagined through modern craftsmanship. Meticulously handcrafted, it showcases iconic design elements such as a bold crystal baluster centerpiece, precision-cut glass prisms, candle-style lights, and elegant bobeche dishes—once used to catch dripping wax.
These romantic details are beautifully offset by the raw character of our proprietary Antique Rust finish, creating a striking balance between refinement and rustic charm.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12/18/25 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

















